Znakomite wieści dla gospodarstw we wschodniej części miasta. Właściciele gospodarstw w Sielczyku wkrótce podpiszą umowy na przyłącza gazowe. To ekologiczne i wygodne rozwiązanie. Z Białej Podlaskiej zniknie nawet sto pieców opalanych węglem.

Sprawę od samego początku pilotował radny Zjednoczonej Prawicy Dariusz Litwiniuk. To do niego zgłosili się mieszkańcy chętni na zmianę sposobu ogrzewania. Eksperci w tej sprawie są jednoznaczni. – Jest to jedno z najczystszych paliw. Ogrzewanie gazowe nie przyczynia się do powstawania smogu i praktycznie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska – podkreślają.

Droga to podpisania umów nie była łatwa. – To wiele wizyt w Lublinie, wiele rozmów z mieszkańcami. Pomimo dużego zainteresowania, wielokrotnie byliśmy na zakręcie. Inwestycja nie kalkulowała się gazownikom – pisze na swoim facebookowym profilu były przewodniczący rady miasta.

Jedynym wyjściem było przekonanie Michała Litwiniuka i radnych do obniżenia stawki za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń gazowych. – Przekonałem prezydenta do podjęcia uchwały o obniżeniu stawki z 25 zł do symbolicznej złotówki za metr – wyjawia kulisy Dariusz Litwiniuk.