Gdzie szukać zgubionych przedmiotów? Gdzie zgłosić znalezisko? Kiedy kierować się do Biura Rzeczy Znalezionych, które prowadzi bialska straż miejska? Na pytania odpowiada nasz raport.

Aby oddać znalezioną rzecz wystarczy wybrać się do Biura Rzeczy Znalezionych i przekazać znalezisko, ale to nie wszystko, zostanie także sporządzony krótki protokół. Uczciwość popłaca, ponieważ znalazca może otrzymać od szczęśliwego właściciela znaleźne w wysokości 10 proc. wartości przedmiotu. Do biura nie jest przyjmowana broń, amunicja, paszporty lub dowody osobiste. Takie znaleziska powinny trafiać na policję.

Jak często zagubione przedmioty odnajdują swojego właściciela? 

Mieszkańcy miasta nie odbierają niestety zbyt często swoich zgub. Być może nawet nie wiedzą, gdzie powinni ich szukać. Najczęściej ogłaszają na portalach społecznościowych informacje o znalezionym lub zaginionym przedmiocie.  – Ludzie w mojej ocenie nie wiedzą, że takie biuro istnieje i nie wiedzą gdzie szukać ogłoszeń o zdeponowanych rzeczach. Zazwyczaj dzwonią z pytaniem czy dana rzecz jest w naszym depozycie – wyjaśnia Artur Kozioł, komendant Straży Miejskiej.

Gdzie powinniśmy szukać informacji na temat znalezionych rzeczy?

Szukać zguby lub właściciela znalezionego przedmiotu możemy na różne sposoby. Informacje można zamieścić np. na portalu facebook, gdzie widnieją specjalne grupy dla mieszkańców. Jedną z takich grup jest „Spotted: Biała Podlaska”, gdzie szerokie grono mieszkańców informuje o znalezionych lub zagubionych rzeczach. Mieszkańcy dokładnie opisują przedmioty i czekają aż ktoś się do nich zgłosi. To jest jeden ze sposobów. Natomiast w praktyce powinniśmy kierować się do Biura Rzeczy Znalezionych Straży Miejskiej, gdzie trafiają wszystkie przedmioty. To jest z pewnością lepsza i bezpieczniejsza opcja. Nie każdy z mieszkańców wie jednak, gdzie szukać informacji.

– Ogłoszenia o rzeczach znajdujących się w depozycie Biura Rzeczy Znalezionych widnieją na tablicy ogłoszeń, która znajduje się w Urzędzie Miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej strony Urzędu Miasta – informuje komendant.

Jakie przedmioty najczęściej trafiają do BRZ?

Przedmiotami, które najczęściej trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych są telefony komórkowe oraz rowery, których jest tam najwięcej. Na tę chwilę w pomieszczeniu znajduje się aż 130 różnych przedmiotów. – Najciekawszą rzeczą, która trafiła do BRZ, według mojej oceny jest motorower jawa typ. 220 z 1977 roku – mówi Artur Kozioł.

Większość rzeczy oddanych do depozytu BRZ pozostaje w jego przechowaniu aż do momentu upływu terminu wskazanego w ustawie o rzeczach znalezionych. Gdy minie określony czas, a przedmiot nie zostanie odebrany przez prawowitego właściciela, jego nowym posiadaczem może stać się właśnie znalazca.

– Straż Miejska przejęła Biuro Rzeczy Znalezionych od Zieleni Miejskiej przed wejściem w życie nowej ustawy o rzeczach znalezionych. Do chwili obecnej rzeczy przejęte pozostają w depozycie. Straż Miejska jest na etapie opracowywania formy likwidacji depozytu – dodaje Kozioł.

Przedmioty znalezione w budynkach czy ośrodkach transportu można przekazać także zarządcy budynku lub środka transportu. Zarządca po trzech dniach przekazuje przedmiot do BRZ.

Odbiór rzeczy znalezionych

Przy odbiorze swojej zguby należy okazać dowód osobisty oraz udowodnić, że jest się jej właścicielem. Należy podać m.in. dokładny opis oraz cechy charakterystyczne przedmiotu. Najlepiej mieć ze sobą także dowód zakupu danej rzeczy.

Biuro Rzeczy Znalezionych mieści się w budynku Straży Miejskiej przy ul. Aleja Tysiąclecia 22.

Podzielcie się z nami w komentarzach czy wiedzieliście o istnieniu BRZ oraz jakie było Wasze najciekawsze znalezisko.