Co zrobić gdy zostaniesz sam z cukrzykiem potrzebującym pomocy? Na to pytanie odpowiedzieli ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej.

Hipoglikemia to nic innego, jak niedocukrzenie. Zbyt niski poziom cukru w organizmie. O hipoglikemii mówimy wtedy, gdy poziom cukru wynosi poniżej 70 mg/d i do tego występują objawy kliniczne.

Kto jest szczególnie narażony na takie dolegliwości? Szczególnie narażone osoby to: osoby, które chorują na cukrzycę typu I i II, kobiety w ciąży, niemowlęta, osoby z chorą trzustką, guzem trzustki i np. po resekcji żołądka.

Zwykle mówi się o szkodliwości cukru w naszej diecie ale czy brak cukru może być dla nas niebezpieczny? Mała ilość cukru jest o wiele groźniejsza niż zbyt wysoki poziom cukru, ponieważ może dojść do tzw. Śpiączki hipoglikemicznej, która jest niebezpieczna dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Jak możemy rozpoznać osobę, która potrzebuje naszej pomocy? Z objawów początkowych: to zaburzenia widzenia, bardzo mocna potliwość skóry. Jak określają rodziny pacjentów: pacjent wygląda, jakby był oblany wodą. Z innych objawów: drżenie mięśni, bardzo blada skóra. Do późnych objawów: zaburzenia świadomości, osoba zachowuje się dosłownie, jak niektórzy określają, po dopalaczach czy środkach psychoaktywnych. Potrafi być w jednej chwili wesoła, w drugiej agresywna. Niereagująca na polecenia. Z najgroźniejszych objawów, kiedy poziom cukru jest bardzo niski jest już tzw. Śpiączka hipoglikemiczna. Osoba jest już nieprzytomna, z zaburzeniami oddechu, z wysokim tętnem. To jest już bezpośrednie zagrożenie życia.

Dlatego nasza pomoc, mimo że banalnie prosta, może okazać się zbawienna. Bardzo ważne jest, aby podejść i zobaczyć, czy od tej osoby czuć alkohol. Czasami, niektóre osoby chore na cukrzycę noszą opaski, gdzie jest informacja, że są cukrzykami, ale nie zawsze. Dlatego warto podejść zobaczyć.

Jeżeli osoba jest w stanie połykać, trzeba jej dać napoje mocno słodzone. Ewentualnie jakąś czekoladę, miód. Są też specjalne tabletki z glukozą. Jeżeli osoba jest nieprzytomna nie wolno pod żadnym pozorem na siłę próbować czegoś wlewać, podawać, bo może doprowadzić do zachłyśnięcia i wtedy bardziej zaszkodzimy niż pomożemy.

Dzięki świadomości problemu pomaganie staje się szybkie i skuteczne. Jednak pamiętaj – jeżeli stan chorego nie poprawia się wezwij pomoc dzwoniąc na numer alarmowy: 112 lub 999.

Jeżeli pacjent wróci do pełnej świadomości i według jego relacji(cukrzycy przeważnie wiedzą, że poziom cukru jest już w normie), mówi że jest wszystko w porządku to karetki nie trzeba wzywać. Ewentualnie zalecić mu, aby zjadł jakąś kanapkę, żeby uzupełnić cukry złożone. Aby nie był to sam napój.