Objawy zatrucia substancjami psychoaktywnymi i alkoholem mogą wyglądać bardzo podobnie. Jak pomóc w takich sytuacjach? Informacji na ten temat udzielili ratownicy medyczni z bialskiego pogotowia.

Substancje psychoaktywne typu alkohol, narkotyki są znane ludzkości od kilku tysięcy lat. Początkowo alkohol był używany jako napój pitny w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie woda najczęściej była skażona, a narkotyki były stosowane, jako leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, uspokajające. Z czasem społeczeństwo zaczęło uzależniać się od tych substancji i tu powstał problem psychospołeczny z osobami, które nie radziły sobie bez kontynuacji uzależnienia.

Problemem z udzieleniem pomocy osobom  pod wpływem środków psychoaktywnych jest różnorodność tych środków. Wśród objawów zatrucia alkoholem najczęściej pojawiają się: pobudzenie, ból i zawroty głowy, splątanie, wymioty, ból brzucha, bełkotliwa mowa, drgawki, utrata przytomności i zaburzenia oddychania.

Substancje psychoaktywne, w zależności od rodzaju i składu, mogą powodować zmniejszoną lub zwiększoną aktywność, dziwne zachowania, osłabienie czy w skrajnym wypadku utratę przytomności.

Jeżeli widzimy osobę w stanie zagrożenia życia czy zdrowia i mamy podejrzenie, że jest pod wpływem środków odurzających, alkoholu, narkotyków czy dopalaczy. Powinniśmy zastosować się do dwóch najważniejszych w ratownictwie zasad. Pierwsza z tych zasad to bezpieczeństwo własne i bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo własne, to pamiętajmy o tym, że jeżeli osoba, która jest pod wpływem środków odurzających przemieszcza się czy siedzi, rozmawia. Widzimy z daleka, że jest osobą przytomną, nie powinniśmy skracać dystansu, ponieważ ta osoba może nas zaatakować. Drugim aspektem jest bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia. Taka osoba pod wpływem środków odurzających może mieć narzędzie niebezpieczne i zaatakować kogoś z obecnych. Może też wtargnąć na ulicę pod nadjeżdżające samochody i doprowadzić do wypadku drogowego. Powinniśmy w takiej sytuacji ostrzec kierujących. Na przykład zatrzymać ich na ulicy. Pokazać, że jest taka osoba. Żeby ominęli bezpiecznie albo zatrzymali się i w takiej sytuacji powinniśmy powiadomić służby na numer 112. Z zastrzeżeniem, że osoba jest przytomna i oddycha. Wtedy najbardziej jest potrzebna interwencja policji.

W sytuacji kiedy poszkodowany czy osoba pod wpływem środków narkotycznych czy dopalaczy, zgłasza jakeś dolegliwości. Widzimy to. Ma widoczną ranę po urazie. Jak najbardziej powinniśmy wezwać pomoc medyczną. Również pod numerem alarmowym 112. Z opisem tego, co się wydarzyło. Żeby była informacja, że jest tam rana czy powstała  w wyniku urazu.

Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która tylko leży. Nie wykonuje żadnych ruchów. Powinniśmy bezwzględnie sprawdzić czy ta osoba po pierwsze: jest przytomna czy tylko leży i śpi. Po drugie jeżeli jest nieprzytomna, powinniśmy sprawdzić czy oddycha, a jeżeli nie oddycha, wdrożyć RKO czyli resuscytację krążeniowo-oddechową.

Jeśli zauważysz u kogoś podobne objawy zacznij od wezwania pomocy, dzwoniąc na 999 lub 112. Następnie podejmij pierwsze niezbędne kroki