Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej od lat jest wspierany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wart kilka milionów sprzęt przede wszystkim ratuje życie i zdrowie pacjentów, ale pełni również inne zadania.

Ponad 5,7 mln zł – to łączna wartość sprzętu jaki trafił na przestrzeni ostatnim lat do bialskiego szpitala. Ogromny wkład w przekazanie na rzecz szpitala darów ma Ordynator Oddziału Neonatologicznego im. WOŚP – lek. med. Riad Haidar, który aktywnie uczestniczy i każdego roku wspiera działania Fundacji.

– Moja rola jest taka, że kocham to co robię. Jestem oddany temu w co wierzę, że jest dla dobra społeczeństwa i to moje zaangażowanie w Finał Orkiestry i organizowanie od wielu lat finałów jest powodem tego, by cieszyć się ze sprzętu, który znajduje się nie tylko w bialskim szpitalu, ale także w szpitalach w całym naszym województwie. Wartość tego sprzętu jest zdumiewająca – podkreśla Haidar.

DLA NAJMŁODSZYM…

Dzięki środkom z Fundacji zostały wyposażone: Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital” oraz oddziały neonatologiczny, dziecięcy, otolaryngologiczny oraz oddział chorób wewnętrznych i geriatrii.

W 2018 roku bialski szpital otrzymał sprzęt wart prawie 550 tys. zł. Sprzęt trafił do Oddziału Neonatologicznego, który nosi imię Fundacji. – Do naszych najmłodszych pacjentów trafiły: inkubator transportowy wyposażony w respirator noworodkowy, ssak, pomy infuzyjne, kardiomonitor, pulskosymetr – sprzęt z własnym zasilaniem oraz zostały przekazane 3 lampy ledowe – podkreśla Magdalna Us, rzecznik prasowy bialskiego szpitala.

Ponadto na oddział przekazano respirator noworodkowy oraz dwa aparaty wspomagające oddychanie. Łączna wartość zestawu to 206 568,00 zł. Ordynator oddziału dodaje, że gdyby nie ten sprzęt to trudno powiedzieć jak wyglądałaby w bialskim szpitalu opieka nad noworodkiem i dzieckiem w stanie zagrożenia życia.

…I TROCHĘ STARSZYCH

W tym roku zostały również przekazane przez fundację materace przeciwodleżynowe o łącznej wartości 147 150,00 zł. Trafiły one do Ośrodka Opieki Medycznej „Domowy Szpital”. – Można powiedzieć, że Domowy Szpital to taki „pomnik Wielkiej Orkiestry”, a wisienką na torcie tego miejsca jest sprzęt od Wielkiej Orkiestry – dodaje Haidar.

Z kolei na oddziale geriatrii bialskiego szpitala dzięki Fundacji wszystkie sale wyposażone są w wygodne łóżka. – Jest również taki sprzęt, który jest pomocny również dla personelu, żeby mógł opiekować się godnie pacjentem. Automatyczne łóżka, automatyczne podnośniki, myjnie, to wszystko sprawia, że personel ma wygodniejsze warunki do wykonywania zawodu –  podkreśla szef bialskiego sztabu WOŚP.

Jak zaznacza Riad Haidar trudno gdybać czy jeśli nie było by tego sprzętu, to te oddziały inaczej by wyglądały, bo ten sprzęt jest i funkcjonuje. – Pytanie jakby było, gdyby nie było, polecam zadać szpitalom, które nie mają takiego dopływu sprzętu z Wielkiej Orkiestry i nie wynika on z braku chęci Orkiestry do zaopatrzenia, ale z braku aktywności danych ludzi. Nasz szpital jest wyposażony w super jakości sprzęt – zaznacza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Po raz kolejny zagrają dla najmłodszych