Grudzień to czas podsumowań, także w bialskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, którym od roku kieruje nowy Dyrektor Igor Dzikiewicz. Ośrodek postawił mocny nacisk na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Rekordowe inwestycje

WORD za niemal pól miliona złotych zakupił nowy samochód ciężarowy MAN wraz z przyczepą do egzaminowania na kat. C oraz C+E. Nowy sprzęt zastąpił mocno już wysłużony samochód ciężarowy. Dzięki czemu poprawiły się warunki zdawania egzaminów klientów WORDu.

Rozpoczęła się także modernizacja budynku WORD  oraz rozbudowa placu manewrowego. W ramach pierwszego etapu prac m.in wymieniono oświetlenie na energooszczędne, unowocześniono sieć komputerową, a także zakupiono szlaban oraz dokonano niezbędnych prac remontowych.

 Do bialskiego WORDu został zakupiony za 80 tys. zł profesjonalny symulator dachowania oraz zderzeń.

Przygotowano także dokumentacje budowlaną i przetargową stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego wraz ze strefą rekreacyjną, którego budowa pochłonie ponad milion złotych.

Nie można także zapominać o drobniejszych zmianach, lecz także mających pozytywny wpływ na poprawę funkcjonowania ośrodka. Mowa tutaj choćby np. o nowej stronie internetowej, dzięki czemu można na egzamin zapisać się online bez wychodzenia z domu. Zamontowano także stojaki na rowery oraz wprowadzono możliwość płacenia kartą za egzaminy i szkolenia. 

Zostały wprowadzone również bezpłatne porady psychologa dla kandydatów na kierowców.

 Wysokie nakłady na Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

Igor Dzikiewicz w swoich działaniach postawił na Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego:

Przywróciłem dział BRD, czyli Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, który za poprzedniego dyrektora praktycznie nie istniał. Postawiłem mocny nacisk na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zakupiliśmy między innymi za 80 tysięcy profesjonalny symulator dachowania oraz zderzeń i w ramach akcji zapinaj pasy uświadamiamy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Przygotowaliśmy dokumentacje na budowę stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego wraz ze strefą rekreacyjną . Uzyskaliśmy w listopadzie pozwolenie na budowę tej inwestycji i jesteśmy na etapie ogłaszania przetargu. Całość prac pochłonie ponad milion złotych i zostanie sfinansowana z naszych środków własnych. Będzie to pierwsze takie miasteczko w regionie, na którym będziemy najmłodszych uczyć m.in z zasad poruszania się po drodze. O tej inwestycji w samych superlatywach pisały wszystkie lokalne media, a Dyrektorzy szkół ciągle pytają, kiedy obiekt zostanie wybudowany.


W tym roku bialski WORD przeprowadził dwie, duże autorskie akcje BRD: “Zapinaj Pasy” z udziałem symulatorów oraz “Bezpieczna droga do szkoły” w ramach, której obyło się dziesiątki prelekcji w szkołach. Najmłodsi dostali również za darmo tysiące elementów odblaskowych. WORD w ramach działań BRD współpracuje ze służbami, m.in z policją, którą w ramach możliwości wspiera np. poprzez zakup pełnego kombinezonu motocyklowego dla bialskiej drogówki oraz alkomatu dla policji z Terespola. Niż demograficzny – mniej egzaminów

WORD jest jednostką samo utrzymującą się, której podstawowym źródłem dochodu są wpływy z egzaminów. W 2019 roku w bialskim ośrodku, podobnie jak praktycznie w całym kraju przeprowadzono dużo mniejszą ilość egzaminów niż w ubiegłych latach.

O wiele niższa ilość egzaminów w bieżącym roku wynika tylko i wyłącznie z niżu demograficznego, który występował pod koniec lat ’90 oraz na początku XXI wieku. Ilość egzaminów z roku na rok od kilku lat maleje i według prognoz GUS sytuacja zmieni się dopiero za 2 lata. Bowiem zdecydowaną większość, wśród osób ubiegających się o prawo jazdy stanowią osoby młode, które stosunkowo niedawno ukończyły 18. rok życia.

Igor Dzikiewicz podkreśla, że od pół roku egzaminatorzy egzaminują maksymalnie 9 kursantów w ciągu dnia, co z pewnością znacząco wpływa na ich pracę:

Od pół roku dostosowaliśmy się już także do nowych przepisów, które wchodzą w życie z nowym rokiem. Ilość praktycznych egzaminów na jednego egzaminatora nie przekracza 9. w ciągu dnia. Moi poprzednicy wymuszali niejednokrotnie na egzaminatorach przeprowadzanie nawet 12-stu egzaminów w ciągu dnia co niekorzystnie wpływało na ich pracę oraz podejście do kandydatów i kandydatek na kierowców. 

Strata, która w tym roku wyniknie z mniejszej ilości egzaminów oraz z rekordowych inwestycji i wysokich nakładów na BRD zostanie w całości pokryta z własnych środków WORD-u w Białej Podlaskiej.  Środki te zostały zgromadzone w poprzednich latach, w których występował wyż demograficzny oraz zmiana przepisów o egzaminach na prawo jazdy. W tamtych latach liczba egzaminów była rekordowa.

Dyrektor WORD zapowiada, że mimo niżu, nie zamierza zmniejszać wydatków na BRD:


Nie ma absolutnie żadnej mowy oraz obawy, że będziemy potrzebowali jakiegokolwiek wsparcia finansowego ze strony Urzędu Marszałkowskiego.
Mimo tej sytuacji w WORD, związanej z niżem demograficznym i mniejszą ilością egzaminów nie zamierzamy zmniejszać w przyszłym roku wydatków na wszelkie działania związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a wręcz przeciwnie zamierzamy zwiększyć ilość akcji. Uważam, że ludzkie życie, bezpieczeństwo i uświadamianie najbardziej zagrożonych uczestników ruchu drogowego jest bezcenne i nie można go przeliczać na żadne pieniądze.

Zmiany organizacyjne

Igor Dzikiewicz objął stanowisko Dyrektora WORD w grudniu 2018 roku. Niedawno Zarząd Województwa Lubelskiego odwołał zastępce Dzikiewicza, jak sam mówi, etat zastępcy w bialskim WORD jest zbędny:

Po niespełna roku pracy podjąłem także decyzje, że na chwile obecną etat zastępcy w ośrodku jest zbędny.  Zarząd Województwa Lubelskiego na mój wniosek odwołał Pana Arkadiusza Maksymiuka z funkcji zastępcy Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. Wnioskowałem również o nie powoływanie nowej osoby na tę funkcję.

Przed złożeniem wniosku do Zarządu Województwa poinformowałem Pana Maksymiuka o moim zamiarze. Również także za Państwa pośrednictwem chciałbym podziękować Panu Arkadiuszowi Maksymiukowi za lata pracy na rzecz WORD-u.Wysoka ocena przez Zarząd Województwa

Pracę Igora Dzikiewicza bardzo dobrze ocenia Zarząd Województwa, któremu podlega WORD. O pracy Dzikiewicza wypowiedział się Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed:

Pracę dyrektora Igora Dzikiewicza oceniam bardzo pozytywnie. Przez rok udało mu się zrealizować wiele interesujących projektów. Przede wszystkim przywrócił Dział Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego realizując m.in. dwie akcje: „Zapinaj Pasy” z udziałem symulatorów oraz „Bezpieczna droga do szkoły”. Do tego dyrekcja WORD w Białej Podlaskiej mocno postawiła na działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa między innymi poprzez zakup profesjonalnego symulatora dachowania. Urządzenie jest wykorzystywane do edukowania dzieci, młodzieży, ale i osób dorosłych o tym jak ważne jest zapinanie pasów. Dyrektor zadbał również o przygotowanie dokumentacji na budowę stacjonarnego miasteczka ruchu drogowego wraz ze strefą rekreacyjną. Będzie to pierwsze takie miasteczko w regionie, na którym dzieci nauczą się bezpiecznie poruszać po drodze. Inwestycja – co warto podkreślić – zostanie sfinansowana z własnych środków”

Dyrektor Bialskiego WORD, Igor Dzikiewicz, dziękuje wszystkim, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju ośrodka:


Chciałbym przede wszystkim bardzo podziękować dla Pana Marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz całemu Zarządowi Województwa Lubelskiego za udzielony kredyt zaufania i powierzenie mi funkcji Dyrektora Ośrodka. Dziękuje także dla Pana senatora Grzegorza Biereckiego oraz obecnego Posła Dariusza Stefaniuka za wzorową współprace przy działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich pracowników WORD zarówno tych pracujących na co dzień w Białej Podlaskiej oraz w oddziale terenowym w Łukowie, dziękuję im za sumienne zaangażowanie w codzienną pracę oraz wkład w rozwój naszego Ośrodka.