Druhny i druhowie z II Szczepu Harcerskiego „GENUS” w Białej Podlaskiej  wybrali się do Swór na biwak profilaktyczny, przygotowany w ramach projektu realizowanego wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

Biwak odbył się w dniach 16-17 listopada pod hasłem „Zdrowy umysł”. Wspólnie uczyli się przez zabawę harcerze z Białej Podlaskiej, Swór i Sławatycz.

Program biwaku nawiązywał do najwyższych wartości, którymi powinien kierować się każdy harcerz i harcerka, oddalając jednocześnie zagrożenie wszelkimi uzależnieniami ze szczególnym naciskiem na zagrożenie alkoholem. Służyły temu różnorodne zajęcia: zajęcia integracyjne, ognisko, zajęcia sportowe i z samoobrony, gra terenowa. – Zajęcia skierowane były na współpracę, kreatywność, inspirowały aktywność, przekonywały o przywiązaniu do uczciwości, rzetelności, patriotyzmu. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia ze Zbigniewem Dacewiczem, terapeutą przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Prezesem Klubu Abstynenta „Krokus”, podczas których młodzież mogła zadać wszelkie nurtujące je pytania dotyczące problematyki uzależnień zwłaszcza tych od alkoholu – podkreśla phm. Marta Pomorska, Komendantka II Szczepu Harcerskiego „GENUS” w Białej Podlaskiej.

Biwak profilaktyczny doszedł do skutku dzięki komendzie w składzie: Ewa Rypina, phm. Marta Pomorska, Andrzej Łuciuk a także dzięki wsparciu Michał Kaspruk, Kacper Olszewski i Michalina Barabaniec i zaprzyjaźnionych rodziców.

Biwak odbył się dzięki pomocy Gustawa Jakimiuka, dyrektora Szkoły Podstawowej w Sworach.