Staże zawodowe to doskonały sposób na rozwijanie przedsiębiorczości, samodoskonalenia, pogłębiania umiejętności zawodowych i językowych. Końcówkę kwietnia uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białej Podlaskiej, kształcący się w zawodach – technik pojazdów samochodowych oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej – spędzają na stażach zawodowych w Grecji, w słonecznej Riwierze Olimpijskiej.  Wyjazd odbywa się w ramach europejskiego programu edukacyjnego Erasmus Plus.

Pomimo trwającej ponad 30 godzin podróży, uczniowie pełni radości i uśmiechu opuszczali autokar, zachwycając się malowniczymi krajobrazami Riwiery Olimpijskiej. Po długiej trasie wszyscy udali się na odpoczynek w pokojach hotelu Olympion Melathron w miejscowości Platamonas. Przepiękne widoki na morze i góry, ciepły klimat i oraz grecka gościnność dodawały uczestnikom motywacji, aby każdą chwilę pobytu wykorzystać maksymalnie.

Po krótkim zaklimatyzowaniu w nowym kraju, uczniowie spotkali się z lokalnymi rezydentami, którzy wprowadzili uczestników w tajniki codziennego życia Greków i ich obyczajów. Następnie nadszedł czas na główny cel podróży, czyli staże zawodowe – nauka i praca w greckich warsztatach samochodowych pod okiem wykwalifikowanych pracowników autoryzowanych serwisów samochodowych oraz spotkanie z projektantem Aggelosem Avdanasem przybliżyły uczniom realia pracy zawodowej w Grecji. Diagnostyka komputerowa, naprawy, montaż i wymiany podzespołów czy wykonywanie logotypów to „chleb powszedni” młodzieży, która chętnie uczestniczyła w zajęciach praktycznych. Dodatkowym atutem była nieustanna możliwość „szlifowania” języka angielskiego, niezbędnego w komunikacji w międzynarodowym gronie.

Czas wieczorny wypełniony był spacerami nad brzegiem Morza Egejskiego, grami i zabawami, oraz zwiedzaniem atrakcji miejscowości pobytu.

Weekend był czasem wytchnienia od intensywnej pracy i nagrodą w postaci atrakcyjnych wycieczek krajoznawczych, obfitujących w niezapomniane widoki, ciekawostki i doborowe towarzystwo. Uczniowie mieli niesamowitą okazję na:

  • zwiedzania ruin XIII wiecznego Zamku Platamon z niesamowitym widokiem na linię brzegową
  • wędrówki po krajobrazowym Parku Narodowym nieopodal miejscowości Litohoro
  • zwiedzania manufaktury ikon
  • zobaczenie niesamowitych kompleksów skalno-sakralnych zwanych Meteorami
  • udziału w Międzyszkolnym Turnieju Piłki Plażowej i zawodach pływackich, zabawy w limbo oraz przeciąganiu liny
  • uczestniczenia w interesującym wykładzie dotyczącym historii Grecji w Muzeum Geologicznym w Leptokarii

tekst i zdjęcia: ZSZ Nr 2 w Białej Podlaskiej