Policja ostrzega przed nowym typem oszustwa „Businnes Email Compromise”. Niemal 180 tysięcy złotych próbował wyłudzić oszust, podający się za Prezesa Zarządu jednej z bialskich firm. Sprawca przesłał na adres mailowy księgowej prośbę o dokonanie przelewu. Kobieta zrealizowała go, jednak skontaktowała się z przełożonym i udało się zablokować przesłaną kwotę.

Do bialskiej komendy zgłosił się Prezes Zarządu jednej z bialskich firm. Z relacji mężczyzny wynikało, że nieznany sprawca usiłował dokonać oszustwa na szkodę firmy. Mężczyzna dodał, że dzień wcześniej oszust skontaktował się z księgową firmy zlecając przelew. Sprawca podszył się pod zgłaszającego wysyłając maila, w którym prosił o sprawdzenie salda i dokonanie przelewu na kwotę sięgającą niemal 180 tysięcy złotych. Kobieta była przekonana, że jest to mail przesłany przez przełożonego, którego nazwisko widoczne było w oknie adresowym.

Kiedy sprawca ustalił jaką gotówką firma dysponuje przesłał dane do wykonania przelewu prosząc o przesłanie potwierdzenia zrealizowanej dyspozycji. Pracownica wykonała przelew kontaktując się osobiście z prezesem. Wówczas okazało się, ze on nie zlecał takiej dyspozycji. Dzięki szybkiej reakcji i kontakcie z pracownikiem banku udało się zablokować przesłaną gotówkę nim ta trafiła w ręce oszustów. Po całym zdarzeniu pokrzywdzony zgłosił sprawę na Policję. Teraz funkcjonariusze szukają oszustów.

„Businnes Email Compromise”  to nowy typ oszustwa wykorzystywany przez sprawców i skierowany do pracowników firm i instytucji. By nie paść jego ofiarą pamiętajmy by na prośby otrzymane w postaci wiadomości email zawsze odpowiadać korzystając z posiadanych danych teleadresowych. Nie odpowiadajmy bezpośrednio na otrzymany e-mail, nie korzystajmy z numerów telefonów ani innych danych kontaktowych podanych w wiadomości e-mail. Sprawdzajmy też adresy e-mail z których otrzymujemy wiadomości, te z których korzystają oszuści mogą być łudząca podobne do oryginałów.