„Widzialność – i moje niewidzialne SM”-pod takim hasłem obchodzony będzie w tym roku Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Jest to nie tylko dzień chorych na SM, ale również ich bliskich oraz całego środowiska zaangażowanego w walkę z tą chorobą. Zobacz jak Ty możesz włączyć się w obchody.

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM) został ustanowiony w 2009 r. przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego i obchodzony jest 30 maja. Jego celem jest szerzenie informacji i podnoszenie świadomości społecznej na temat życia z tą wciąż nieuleczalną chorobą neurologiczną, na którą w Polsce cierpi około 50 tys. osób.

Hasło tegorocznych obchodów to Widzialność, a tytuł oficjalnej kampanii „Moje Niewidzialne SM”. Ważne bowiem, abyśmy szerzyli wiedzę o niewidocznych na pierwszy rzut oka objawach stwardnienia rozsianego, takich jak: ból, depresja, zmęczenie, czy zaburzenia poznawcze, które w znaczący sposób mogą wpływać na jakość życia osób dotkniętych chorobą.

Kampania oddaje głos ludziom z SM – zachęca ich, aby dzielili się wiedzą o stwardnieniu rozsianym po to, by wspólnie obalać mity dotyczący choroby,  pomóc innym zrozumieć, czym jest SM i jak można wspierać chorych.

Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego zachęca wszystkich do solidarności z chorymi poprzez przypięcie w Światowy Dzień SM pomarańczowej wstążki – symbolu środowiska ludzi dotkniętych Stwardnieniem Rozsianym. Federacja przygotowała również inne propozycje wsparcia:

– Stwórz własny plakat i podziel się nim w mediach społecznościowych, by podnosić świadomość o SM. Wzór takiego plakatu znajdziesz tutaj.

– Możesz również wydrukować plakaty dotyczące niewidzialnych objawów SM i powiesić w widocznym miejscu. Plakaty do pobrania znajdziesz tutaj.

– Wydrukuj komiks i powieś go w pracy, na uczelni lub w jakimkolwiek innym widocznym miejscu. Komiks do pobrania tutaj.

– Udostępnij wideo kampanii, by podnosić świadomość o niewidzialnych objawach SM. (wideo z polskim tłumaczeniem pojawi się już wkrótce)

– Użyj hashtagu #MyInvisibleMS oraz napisz to, co chciałbyś, aby ludzie wiedzieli o twoim MS, a czego w innym przypadku mogliby nie zauważyć. Pamiętaj, aby w ustawieniach prywatności twojego profilu wybrać opcje publiczne. Możesz wykorzystać w tym celu plakat, który znajdziesz tutaj.

– Przypnij pomarańczową wstążeczkę i okaż solidarność z osobami z SM. Filmik, jak zrobić wstążeczkę, znajdziesz tutaj.