Mieszkańcy miasta, jak co roku, brali czynny udział we wspólnym czytaniu w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Większość z zebranych przyniosła ze sobą swój egzemplarz powieści „Przedwiośnie”. Zostały one opatrzone specjalną okolicznościową pieczęcią. 

W całej Polsce w minioną sobotę (8 września) odbyło się wspólne czytanie. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania była powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Ogólnopolska akcja odbyła się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

W akcję włączyła się również Biała Podlaska. Czytanie powieści odbyło się w Parku Radziwiłłowskim. Na wydarzenie przybyli goście reprezentujący Urząd Miasta i Radę Miasta z Prezydentem Dariuszem Stefaniukiem na czele. Pojawili się także seniorzy, dzieci i młodzież, przedstawiciele mediów, przedstawiciele bialskich stowarzyszeń i instytucji kultury oraz mieszkańcy miasta i okolic. Na Narodowe Czytanie przyszło wielu zainteresowanych, którzy zadbali nie tylko o to, aby mieć ze sobą powieść, ale również o swój elegancki strój, który był adekwatny do czasów przedstawionych w lekturze.

Przygotowania do 7. edycji Narodowego Czytania trwały dwa miesiące. Wydarzenie zorganizował prezydent miasta Dariusz Stefaniuk wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. Nad wydarzeniem pracowało także Bialskie Centrum Kultury, Muzeum Południowego Podlasia, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Sielczyku, Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, klub seniora „Walerianki” i „Wrzos”, jak i Szkoła Muzyczna I i II stopnia, która przywitała gości wspaniałym koncertem w wykonaniu nauczycieli.

– Narodowe Czytanie to wydarzenie, które promuje czytelnictwo i jest bardzo dużym wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście. Ogólnie mamy pięć grup, 48 czytających osób, wśród których znajdują się przedstawiciele Urzędu Miasta, służb mundurowych, dzieci i młodzież, media, instytucje kultury, seniorzy oraz stowarzyszenia bialskie. Nauczyciele ze szkoły muzycznej na samym początku wprowadzili publiczność w atmosferę dwudziestolecia międzywojennego. Tę epokę możemy zobrazować także przez stroje, które dzisiaj pracownicy biblioteki oraz osoby czytające, publiczność, mają na sobie. Więc możemy tak naprawdę zobaczyć i przenieść się w czasie do epoki, która była tak ważna dla nas polaków, i która jest tak istotna w naszej kulturze i tradycji – wyjaśnia Ewa Filipiuk, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Na to wielkie wydarzenie przybyło bardzo wielu zainteresowanych. Bialczanie wczuli się w całe wydarzenie i prezentowali się w pięknych strojach. Nie zabrakło chętnych do udziału w konkursie organizowanym przez MBP pt. “Biblio-Rym”. Czytelnicy nie ukrywali także zadowolenia z powodu kiermaszu, podczas którego można było nabyć książki oraz płyty winylowe. W trakcie Narodowego Czytania każdy kto miał ze sobą powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” mógł opatrzyć ją specjalną okolicznościową pieczęcią oraz złożyć podpis na tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

– Nie pierwszy raz jesteśmy w przestrzeni publicznej. Dzisiaj przy okazji Narodowego Czytania robimy wyprzedaż wszystkich książek, które przynoszą nam czytelnicy, mieszkańcy miasta i okolic. Książki są w bardzo atrakcyjnych cenach. Większość książek jest po złotówce. Nowością w naszej ofercie są płyty winylowe. Oczywiście najważniejszą rzeczą jest to, że dochód ze sprzedanych książek w całości przekazujemy na bialskie schronisko zwierząt „Azyl”. Dodam, że w tym roku, od 6 grudnia, przekazaliśmy schronisku ponad cztery tysiące złotych – informuje Małgorzata Flis, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Na wydarzeniu było również stoisko promocyjne Urzędu Miasta i Centrum Informacji Turystycznej. Zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu rzeczy na temat atrakcji turystycznych naszego regionu. Bialczanie mogli również oddać głos na propozycje do budżetu obywatelskiego.

Bialskie Narodowe Czytanie odbyło się pod patronatem Prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka.