Bialska straż pożarna dziś rano otrzymała zgłoszenie dotyczące obecności tlenku węgla w domu jednorodzinnym. Wśród poszkodowanych była dwójka dzieci.


O godzinie 7:09 strażacy zostali wezwani do zaczadzenia w domu przy ulicy Przelotnej w Białej Podlaskiej. Na miejsce została wezwana także karetka pogotowia. Do szpitala zabrane zostały dzieci w wieku 2 i 4 lata, a także dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lata.

-Strażacy sprawdzili czy domownicy posiadali czujkę tlenku węgla. Okazało się, że nie. Apelujemy po raz kolejny by zaopatrzyć się w ten sprzęt, który uchroni nas przed zatruciem – podkreśla mł.bryg. Marek Pniewski, z KM PSP w Białej Podlaskiej.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.