Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej ekologicznej ciepłowni dla Białej Podlaskiej. Nowoczesna ciepłownia o mocy 17 MW opalana zrębkami to inwestycja miejskiej spółki PEC.

Ciepłownia opalana biomasą, wykonana zostanie przy zastosowaniu dwóch kotłów wodnych o parametrach pracy zgodnych z istniejącymi kotłami węglowymi, co pozwoli na wyprowadzenie wyprodukowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej, ograniczając w ten sposób ilość ciepła produkowanego z węgla kamiennego o 60 proc.

Uruchomienie nowej ciepłowni spowoduje zmniejszenie zanieczyszczeń do powietrza: emisji dwutlenku węgla o 60 proc., dwutlenku siarki o 65 proc., tlenków azotu o 28 proc. oraz pyłów o 47 proc.

Poniedziałkowa uroczystość była połączona z obchodzonym tego dnia jubileuszem 35-lecia działalności Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej.

Jubileusz rozpoczął się Mszą świętą w parafii p.w. św. Michała Archanioła. Podczas mszy przedstawicie PEC otrzymali nowy sztandar ufundowany przez prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka.

Następnie wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej ciepłowni oraz biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk dokonał poświęcenia placu budowy.

Prezydent Dariusz Stefaniuk podczas przemówienia podkreślał, że nowa inwestycja wpłynie pozytywnie na środowisko. – Chcieliśmy, aby miasto Biała Podlaska było bardziej ekologiczne, aby paliwem, którym zasilamy bialską ciepłownię był nie tylko węgiel, ale też paliwo zielone pochodzące ze zrębków – wyjaśniał.

Prezes PEC-u Aleksander Kompa zwrócił uwagę, że inwestycja przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom. – Spółka sukcesywnie odchodzi o tak zwanej czarnej energii, czyli pochodzącej z węgla, na rzecz energii zielonej. Przerób zrębków, które będą potrzebne do zapewnienia ciepła mieszkańcom szacowany jest na około 100 tysięcy ton rocznie. Mają one pochodzić między innymi z rynku lokalnego. Aktualnie jest to pierwszy etap inwestycji, w następnym etapie chcemy obok tej nowej ciepłowni wybudować ciepłownie, która będzie wytwarzała prąd  – podkreślał Kompa.

Budowa nowej ciepłowni potrwa około roku. Inwestycja będzie kosztowała ponad 30 mln złotych. Przetarg na budowę wygrała firma VAS Energy Systems International GmbH z siedzibą w Wals-Siezenheim w Austrii.