Po raz kolejny został zorganizowany Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, w którym wzięły udział zespoły śpiewacze, śpiewaczki solistki i muzykanci tradycyjni. Podczas konkursu została zaprezentowana również wystawa, na której przedstawiono etapy wyrobu nici i tkanin z lnu.

Odbył się Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, który został zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej i Gminne Centrum Kultury w Drelowie. Artyści ludowi zaprezentowali się w utworach charakterystycznych dla poszczególnych mikroregionów Południowego Podlasia. Wystąpiły zespoły śpiewacze, śpiewaczki solistki i muzykanci tradycyjni, w następujących kategoriach:

Kategoria „Mistrz – Uczeń”
Zuzanna Stefaniuk i Zofia Nestorowicz
(śpiew)
Oliwia Spychel i Zdzisław Marczuk (skrzypce)
Gabriela Wowczeniuk i Zdzisław Marczuk (skrzypce)

 Kategoria „solista – instrumentalista”
Paulina Jakoniuk
(skrzypce)

 Kategoria „Zespół śpiewaczy”
„Leśne Echo” z Zaścianek
„Sokotuchy” z Białej Podlaskiej
„Pawłowianki” z Janowa Podlaskiego

 Kategoria „Śpiewak – solista”
Maria Ochnik

Angelika Magier

Następnym etapem konkursu muzyki tradycyjnej był Wojewódzki Finał Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, na który zakwalifikowali się: Oliwia Spychel, Gabriela Wowczeniuk, Paulina Jakoniuk, Zespół „Sokotuchy”, Maria Ochnik i Angelika Magier. Jury zdecydowało, że do reprezentowania powiatu bialskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zostali wytypowani: śpiewaczka Maria Ochnik, Angelika Magier, skrzypaczka Paulina Jakoniuk oraz Zdzisław Marczuk z uczennicami: Gabrielą Wowczeniuk i Oliwią Spychel.

Podczas wydarzenia została zaprezentowana również wystawa z cyklu „Mamo, tato! Nie pal!”. Tematem tegorocznej wystawy było „Przędzalnictwo na Południowym Podlasiu”, na której przedstawione zostały etapy wyrobu nici i tkanin z lnu.

Maszyny i urządzenia rękodzielnicze, półprodukty roślinne oraz gotowe wyroby można podziwiać do końca czerwca w  Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.