Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż samochodem powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Jak to można zrobić?

Zacznijmy od tego co warto ze sobą zabrać. Na pewno przydałby się zestaw zapasowych żarówek i bezpieczników. Jadąc w dłuższą trasę warto też mieć w bagażniku płyny eksploatacyjne w razie potrzeby ich dolania, kiedy jesteśmy daleko od stacji benzynowej. Warto też mieć podstawowe klucze. Jakie? – Można powiedzieć, że dziesiątka i trzynastka są najczęściej spotykanymi kluczami. Nie zaszkodzi kupić i mieć w samochodzie jakiś zestaw narzędziowy. Takie podstawowe zestawy nie są drogie. Jest to koszt około 60 złotych. Ja sam osobiście mam dwa samochody i w obydwu posiadam taki zestaw – klucze nasadowe, mała treszczotka, bity (krzyżakowe, płaskie, imbusowe, torxy) – podkreśla Hubert Ciejpa-Klimaszewski, mechanik samochodowy.

Jadąc w trasę trzeba pamiętać też o takich przedmiotach jak apteczka, gaśnica, nie zaszkodzi też kamizelka odblaskowa. Jeżeli przyjdzie nam dokonywać jakichś napraw po ciemku, na pewno przyda nam się latarka.

Co musimy sprawdzić przed podróżą?

– Powinniśmy sprawdzić ogólny stan techniczny naszego samochodu. Zaczynając od komory silnika sprawdzamy poziom płynów eksploatacyjnych, stan gumowych przewodów układu chłodzenia, a także układu wspomagania kierownicy (jeśli jest to hydrauliczny układ wspomagania) i stan pasków klinowych – dodaje.

Po czym poznać, że pasek klinowy kwalifikuje się do wymiany? Zużyty pasek zacznie nam się kruszyć lub pękać. Będą na nim widoczne pęknięcia i będzie się zaczynał błyszczeć.

Przejdźmy do podwozia samochodu. Niezwykle ważny jest stan ogumienia – ciśnienie w oponach, a także stan techniczny opon. Przypominamy, że minimalna dopuszczalna grubość bieżnika wynosi 1,6 mm, a jazda na oponach o płytszym bieżniku może skończyć się odnotowaniem zatrzymania dowodu rejestracyjnego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Powinniśmy zadbać też o równomierne i zgodne z zaleceniami producenta pojazdu ciśnienie w oponach. Różnice w ciśnieniu mogą spowodować ściąganie auta na jedną stronę, większe opory toczenia, a także gorszą przyczepność.

– Powinniśmy sprawdzić również stan elastycznych i twardych przewodów hamulcowych oraz stan zawieszenia. Istotne jest także oświetlenie samochodu – podkreśla Klimaszewski.

Przed podróżą warto też sprawdzić stan naszego koła zapasowego tj. ciśnienie i wyważenie, ażeby po złapaniu gumy i próbie zmiany koła nie okazało się, że w „zapasie” nie mamy powietrza. Wyważenie koła zapasowego jest ważne, gdyż podczas jazdy na niewyważonym „zapasie” możemy odczuwać drgania lub bicie. Dobrze jest sprawdzić czy klucz do kół, który mamy w bagażniku na pewno pasuje do naszych śrub, a także sprawdzić działanie podnośnika, który posiadamy. Czasami przedłużka do klucza okazuje się bardzo pomocna, ponieważ zdarza się, że śruby kół się zapiekają i naprawdę ciężko je wtedy odkręcić. Przedłużką może być kawałek zwykłej rury?

– Tak. Do przedłużenia naszego klucza możemy użyć jakiejś rurki lub możemy kupić w sklepie klucz teleskopowy, który możemy sobie wydłużyć. Ułatwi to na pewno odkręcanie kół – wyjaśnia.

Drobiazgi, ale warto o nich pamiętać

Często wyjeżdżając w podróż zapominamy o skontrolowaniu stanu piór wycieraczek, gdyż pogoda jest ładna. Kiedy podczas podróży zacznie padać, może okazać się, że wycieraczki jedynie rozmazują wodę.

Wsiadając do samochodu warto zabrać nawigację GPS. Nawet jeżeli znamy trasę, nawigacja może okazać się nieoceniona, gdyż w razie korku pomoże znaleźć nam alternatywną drogę.

Przechodząc do kwestii dokumentów, jesteśmy zobowiązani posiadać przy sobie prawo jazdy, jednak od 1 października zabieranie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC jest konieczne tylko w przypadku wyjazdów zagranicznych. Jeżdżąc po kraju nie musimy mieć ich w samochodzie.

Przed podróżą powinniśmy się dobrze wyspać, a jeżeli mamy w planach kilkusetkilometrową podróż nie zaszkodzi zabrać kawę w termosie.

Koniecznie powinniśmy sprawdzić czy wszyscy pasażerowie zapięli pasy bezpieczeństwa oraz zatroszczyć się o prawidłowe zapięcie dzieci w fotelikach, a także przypięcie samych fotelików.

Chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o kilku małych i dosyć oczywistych wskazówkach – podróżując powinniśmy mieć naładowany telefon i ładowarkę samochodową oraz zadbać o zapas gotówki na nieprzewidziane wydatki. Playlista z ulubioną muzyką sprawi, że nie będziemy znużeni jazdą a podróż stanie się przyjemniejsza.