Prawie 350 kurtek i bezrękawników trafi do potrzebujących z różnych ośrodków w województwie lubelskim. Oficjalne przekazanie odbyło się w Białej Podlaskiej.

Odzież zatrzymana została przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim, w związku z naruszeniem przepisów Prawo własności przemysłowej – kurtki i bezrękawniki oznaczone były podrobionymi znakami towarowymi. Przesyłka była skierowana na eksport towarów z Niemiec na Ukrainę. Wątpliwości funkcjonariuszy co do oryginalności odzieży wzbudziły m.in. niska cena towaru wykazana na fakturach oraz opakowania zbiorcze zamiast starannych opakowań jednostkowych stosowanych przy produktach markowych.

– Funkcjonariusze mieli trudność podczas kontroli, ponieważ towar podrobiony był przemieszany razem z oryginalnym, ale wykazali się oni czujnością, co pozwoliło zatrzymać przemyt. Musimy podziękować spółce 3M Company, że wyraziła zgodę na przekazanie tej odzieży. Podziękowania należą się również dyrektorowi Izby Administracji Sądowej w Lublinie, który też musiał wyrazić zgodę. Dzięki temu, że dużo osób wykazało dobrą wolę i mieliśmy wiele okoliczności sprzyjających udało się to zrealizować –podkreśla nadkom. Janusz Rysak, zastępca naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Spółka 3M Company – właściciel znaku towarowego THINSULATE, którym opatrzona była odzież – wyraziła zgodę na przekazanie kurtek i bezrękawników na cele charytatywne. Warunkiem było usunięcie z odzieży metek i innych oznaczeń zawierających zastrzeżone znaki towarowe.

– Zawsze musimy zwrócić się do właściciela znaku o możliwość przekazania tego typu towarów wybranym instytucjom. I dopiero po wyrażeniu zgodny możemy oddać do przekazania. Procedury są długotrwałe. Właściciel znaku korzystał z opinii rzeczoznawcy czy produkt jest podrobiony. Wiele pracy wykonali nasi pracownicy, którym również należą się podziękowania, bo to oni pozbywali się z ubrań podrobionych oznaczeń  – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Uroczyste przekazanie odzieży odbyło się w środę, 28 listopada w siedzibie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Łącznie KAS przekaże 357 szt. odzieży na rzecz podopiecznych jednostek pomocy społecznej. Wsparcie otrzyma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim (84 kurtki męskie, 20 bezrękawników), Dom Pomocy Społecznej im. Roba Inja w Świdniku (71 kurtek męskich, 66 bezrękawników), Polski Komitet Pomocy Społecznej, Zarząd Okręgowy w Lublinie (84 kurtki męskie, 32 bezrękawniki).

To kolejne już w tym roku nieodpłatne przekazanie przez Krajową Administrację Skarbową odzieży dla najbardziej potrzebujących. W maju br. 475 zimowych kurtek męskich pochodzących z przemytu trafiło do podopiecznych Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. W ubiegłym roku w grudniu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej trafiło 900 kurtek dla potrzebujących.