Złe parkowanie, akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nielegalne wysypiska śmieci. To tyle niektóre ze zdarzeń, jakie można zgłaszać poprzez ogólnopolską aplikację.
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa to aplikacja pozwalająca na szybkie zgłoszenie zdarzeń. Nie służy ona jednak do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji, a zagrożeń, które będą weryfikowane z czasem. Jak informuje policja każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję funkcjonariuszy.
– Za pomocą tej aplikacji można przekazać informacje uwzględniające wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji można zgłaszać m.in.: nielegalne rajdy czy przekraczanie dozwolonej prędkości. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest analizowane i sprawdzane przez policjantów – wyjaśnia Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy bialskiej policji.
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach. Pierwsza to informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych, druga to informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu. Trzecia to informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Zgłoszenie można zamieścić zarówno przez telefon komórkowy, jak i stacjonarnie z laptopa czy komputera poprzez stronę.
[…] Takie oraz inne interwencje mieszkańcy mogą zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. […]