Do wieczności odszedł niepowtarzalny człowiek. Był organizatorem opieki zdrowotnej w Białej Podlaskiej i województwie. Wychowawca kilku pokoleń lekarzy. Na trwałe wpisał się do historii naszego miasta.

W miniony poniedziałek (10 września) zmarł Stanisław Czop. Wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, ordynator oddziału otolaryngologicznego.

Msza św. żałobna będzie sprawowana 13 września (czwartek) o godzinie 8. w Kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Pokoju w Białej Podlaskiej – W tym dniu o godzinie 7, przed wejściem głównym do szpitala od strony przychodni, będzie możliwość pożegnania byłego dyrektora, budowniczego naszego szpitala – przez pracowników. Kondukt pogrzebowy zatrzyma się na chwilę przed szpitalem – mówi Dariusz Oleński, Dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej.

Stanisław Czop urodził się 16 kwietnia 1934 roku w Chłaniowie. Po ukończeniu Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie w 1964 roku rozpoczął karierę zawodową w Szpitalu Miejskim w Kraśniku. Tam odbył staż zawodowy. Następnie pracował w w Przychodni Obwodowej Nr 1 w Lublinie i później w Klinice Otolaryngologicznej w Lublinie. Podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe uzyskał I i II stopień specjalizacji w zakresie otolaryngologii.

Stanowisko Ordynatora Oddziału Otolaryngologicznego w Wojewódzkim Szpitalu w Białej Podlaskiej objął 1 marca 1973 r. W dniu 1 lutego 1979 roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białej Podlaskiej, które sprawował do 15 listopada 1990 roku. W ciągu 11 lat sprostał wielu trudnym zadaniom tj. budowie nowoczesnego szpitala, którego wyposażenie jak na ówczesne czasy było na wysokim poziomie. Równolegle podwyższał swoje kwalifikacje zawodowe i w 1983 roku zyskał stopień naukowy Doktora Nauk Medycznych.

Był Wojewódzkim konsultantem w dziedzinie otolaryngologii, pełnił funkcję Rzecznika Dobra Służby Zdrowia. Został wyróżniony przez Radę Miasta Tytułem „Zasłużony dla miasta Biała Podlaska”. Był kierownikiem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Laryngolog”. Po 42 latach pracy w 2000 roku przeszedł na emeryturę. W latach swojej pracy zawodowej został odznaczony między innymi Orderem Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

– Stanisław Czop był także humanistą, poetą, autorem kilku wydanych książek. Przelewał na papier swoją wrażliwość, uwielbienie Boga, przyrody, Ojczyzny. Swoją poezję dedykował najbliższej rodzinie, przyjaciołom, profesorom, rodakom. Pragnął, aby czytelnicy w jego pisanym słowie odnaleźli cząstkę samego siebie. Zyskał szacunek i uznanie wśród przełożonych, współpracowników i pacjentów, a także czytelników – informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy bialskiego szpitala.