Nominację w ogólnopolskim plebiscycie dla najlepszych instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego otrzymała przewodniczka Anna Daniłko z Białej Podlaskiej. Znalazła się w finałowej piątce w kategorii „Młody lider”, a została wybrana spośród kilkudziesięciu kandydatów, wyłonionych wcześniej na poziomie województw.

Aby oddać głos na bialczankę wystarczy wejść na stronę, kliknąć imię i nazwisko Anny Daniłko, wpisać adres mailowy i w skrzynce poczty elektronicznej potwierdzić swój wybór.

Młoda bialczanka jest od dwóch lat drużynową 19. Bialskiej Gromady Zuchowej „Tęczowi Spryciarze”, działającej przy Szkole Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej. Jednostka organizacyjnie należy do II Szczepu Harcerskiego „Genus” w Białej Podlaskiej i Hufca ZHP Łuków.

Anna Daniłko na co dzień uczy się w klasie biologiczno-chemiczno-fizycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Mimo młodego wieku stała się autorytetem – nie tylko dla swoich małych podopiecznych, ale również dla innych instruktorów, zwłaszcza zaczynających pracę z zuchami. Zdarzało się jej prowadzić z powodzeniem zajęcia na kursach harcerskich dla nauczycieli.

Włącza się w przygotowanie i rozliczenie wielu projektów. Niektóre z nich to: „Humanista też człowiek!” we współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK – organizacja gry miejskiej „Labirynt filozofów”, „W hołdzie Polsce Walczącej” we współpracy z Fundacją im. Jadwigi Chylińskiej – organizacja objazdu historycznego Gdańsk-Gdynia-Hel, „Odkryć szlaki Koziarzowe” we współpracy z Fundacją Banku Zachodniego WBK – organizacja Zuchowego Turnieju Sprawności Fizycznej dla zuchów z czterech powiatów.

Przygotowała zajęcia programowe na trzech obozach – w Kamiennej Nowej, w Krówce Leśnej i w Dwerniku. Tworzyła program dwóch kolonii zuchowych – w Nowej Słupi –„Mali Jaskiniowcy” i w Rakszawie – „Pałac Dobranocek”, a także biwaków zimowych: „Misiowisko” w Misiach oraz „Lew, zuchy i stara szafa” w Trzebieszowie. Odpowiadała również za zajęcia dla najmłodszych na dwóch zlotach Hufca ZHP Łuków – w Woli Okrzejskiej i w Woli Osowińskiej. Pozyskała samodzielnie mały grant w konkursie „Najbliższa Niepodległa” i przeprowadziła z zuchami projekt patriotyczny na rzecz środowiska lokalnego w Białej Podlaskiej.

Najważniejszym osiągnięciem druhny Ani w 2018 r. wydaje się stworzenie trasy zuchowej na Zlocie Chorągwi Lubelskiej ZHP „Mamy Moc” w Łukowie, gdzie pełniła funkcję zastępczyni komendanta. Gra miejska odwoływała się do komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, autorstwa Papcia Chmiela, związanego z grodem nad Krzną. Wraz z zespołem przygotowała wiele innowacyjnych zadań, które nawiązywały do każdej księgi przygód rysunkowego bohatera.

Anna Daniłko stale się doskonali uczestnicząc w kursach, warsztatach, wyprawach kulturalnych do teatru. Dla zuchów jest pełną ciepła i cierpliwości „drugą mamą”, a nawet starsi nauczyciele zwracają się do niej po radę, której nigdy nie odmawia. Cechuje ją wrażliwość, empatia, rzetelność i odpowiedzialność. Świetnie łączy obowiązki szkolne, domowe i harcerskie. Jej wspaniała służba byłaby wyzwaniem dla doświadczonego instruktora, a to wszystko robi skromna nastolatka.