Artykuł, w którym polecamy naszym czytelnikom książki z różnych gatunków, zarówno polskich pisarzy, jak i zagranicznych. Tym razem skupiliśmy się na literaturze młodzieżowej oraz dziecięcej. Książki są dostępne w bialskich bibliotekach.

LITERATURA MŁODZIEŻOWA

Pierwszą książką wartą polecenia jest powieść „Nieskończony wszechświat Maisie Day” – Christopher Edge. Została wydana 22 sierpnia bieżącego roku przez wydawnictwo Zielona Sowa. Liczy 208 stron.

W dniu swoich urodzin Maisie ma nadzieję, że w prezencie dostanie wszystko, co będzie jej potrzebne do zbudowania własnego reaktora nuklearnego. Jednak okazuje się, że w domu nikogo nie ma, a za drzwiami dziewczynka zastaje przerażającą, czarną otchłań.

Uwięziona w pętli czasu Maisie uświadamia sobie, że jedyną rzeczą, która może ją uratować, to miłość jej rodziny i prawa rządzące wszechświatem. A i to może nie wystarczyć…


„Maisie Day to Harry Potter dla tych dzieci, które z chęcią zamienią czarną magię na prawdziwą i jeszcze bardziej niesamowitą naukę. Wciągająca powieść, która trzyma w napięciu do ostatniej strony!” – Radek Kosarzycki, pulskosmosu.pl.

Następną książką jest „Klucz do zagadki” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Książka z serii: „Na tropie Czarnego Klejnotu”. Wydana 9 maja 2018 roku przez wydawnictwo Zielona Sowa. Liczy 160 stron.

Poznajcie Marysię, Rafała, Kamila, Marka i Julkę, którzy jadą z klasą na wycieczkę, gdzie zwiedzać będą Stare Ruiny. W zamku ponoć ukryty jest skarb, a w czasie pełni zobaczyć można błąkającego się barona von Borga. Chłopcy chcą odnaleźć skarb barona, więc korzystając ze starej mapy, próbują dotrzeć do podziemnego korytarza, który ma ich doprowadzić do ukrytego naszyjnika. Jednak w ciemności słyszą czyjś głos! Przerażeni uciekają stamtąd. Czyj to głos? Czy to baron von Bork? Czy dzieciakom uda się odnaleźć i otworzyć ukryty w zamku skarb?

„Na tropie czarnego klejnotu” to seria kryminalno-sensacyjnych powieści pełnych zabawnych sytuacji, intryg, poszukiwania skarbów, szkolnych przygód i przyjaźni.

Książka Joanny Jagiełło – „Jak ziarnka piasku”. Wydana 21 marca bieżącego roku przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Liczy 320 stron.

Filmuję wszystko. Wiem, że nie zdążą. Uśmiecham się. Bo chcę, żeby taką mnie zapamiętali. Uśmiecham się, bo czuję ulgę. Niedługo to wszystko się skończy.

Anna i Nina były jak dwie krople wody. Albo dwa ziarnka piasku. Identyczne. Papużki nierozłączki, które wiedziały o sobie wszystko.


Kiedy Nina zdecydowała się na desperacki krok, Annie rozsypał się świat. Teraz składa go na nowo, kawałek po kawałku, i próbuje wyjaśnić, co właściwie się wydarzyło… Tylko czy będzie w stanie znieść prawdę?

LITERATURA DZIECIĘCA

Kolejną książką wartą polecenia jest „Równanie Jamiego Drake’a”, którą również napisał Christopher Edge. Książka została wydana 11 października minionego roku przez wydawnictwo Zielona Sowa. Liczy 192 strony.

CHCIAŁBYŚ, ŻEBY TWÓJ TATA BYŁ ASTRONAUTĄ?
Żeby latał rakietą w kosmosie jak prawdziwy superbohater?
Tata Jamiego Drake’a pracuje w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie ziemskiej i choć Jamie uważa, że to super sprawa, to jednocześnie bardzo za nim tęskni. Przesiadując w lokalnym obserwatorium astronomicznym, Jamie pewnego dnia zauważa, że jego telefon odbiera dziwny sygnał. Wygląda na to, że kosmici zbliżają się do Ziemi. Kosmos to niebezpieczne miejsce i gdy misja taty Jamiego nie przebiega zgodnie z planem, chłopiec musi udowodnić, że on także zasługuje na miano superbohatera.


Kosmiczna przygoda dla wszystkich, którzy kiedykolwiek patrzyli w gwiazdy.